četrtek, 28. maj 2015

Starry Eyes (2014)



Slovenski naslov: -
Država: ZDA
Leto: 2014
Žanri: Grozljivka 
Dolžina: 98' , Imdb 
Režija: Kevin Kolsch, Dennis Widmyer
Scenarij: Kevin Kolsch, Dennis Widmyer
Igrajo: Alex Essoe, Amanda Fuller, Noah Segan, Fabianne Therese, Pat Healy, Maria Olsen

Sarah (Alex Essoe) je ena izmed mnogih, ki je v Los Angeles prišla uresničiti sanje. Z delom v lokalni restavraciji s hitro prehrano, ki je nekakšna slaba kopija Hootersa, ne zasluži veliko. Denarja je dovolj za najemnino in osnovne življenjske stroške, vendar ji takšen režim ustreza, saj lahko hodi na avdicije in čaka na pravo priložnost. Nato se prijavi na avdicijo za grozljivko, ki nastaja pod okriljem produkcijske hiše, ki je v preteklosti bila eden pomembnih igralcev v segmentu horor filma. Ko nastop pred ljudmi zadolženimi za selekcijo igralskega kadra prinese še eno razočaranje, Sarah doživi neke vrste histerični napad na stranišču (punca namreč po vsakem neuspehu pade v nekakšno samokaznovalno psihozo), ki ga po naključju opazi ženska, zadolžena za casting. Ravno na račun »epizode« na stranišču ji ponudijo dodatno avdicijo, po kateri je povabljena na sestanek z glavnim producentom. Sarah ob prihodu v vilo premožnega producenta čuti, kako blizu je preboju na veliko sceno, a po krajšem pogovoru s sluzavim ostarelim producentom spozna, da bodo vrata, ki vodijo v obljubljeno deželo odprta le, če bo pripravljena na zadnjo, veliko žrtev.  
Starry Eyes je še en v nizu projektov realiziranih s pomočjo ene izmed platform za množično financiranje, ki počasi prevzemajo vlogo ena izmed gonilnih sil neodvisne filmske produkcije. Avtorski tandem Kevin Kolsch - Dennis Widmyer je ustvaril zanimiv in dokaj nepredvidljiv film, ob katerem tudi najbolj goreči privrženci in poznavalci žanra ne bodo zdolgočaseno zehali zaradi ponavljanja ustaljenih obrazcev. V prvem delu zgodba funkcionira kot psihološka srhljivka, ki na duševnem stanju glavne junakinje gradi temelj za razvoj veliko grozljivejših tonov v nadaljevanju. V tem počasnem delu raziskujemo psiho protagonistke in opazujemo, kako velika želja po uspehu vedno bolj premika mejo sprejemljivega in čedalje bolj razkraja njena moralno-etična načela. Z vključitvijo srhljivih predstavnikov produkcijske hiše in njegovega skrivnostnega delodajalca atmosfera postane še bolj mračnjaška, junakinja pa se znajde pred tipično faustovsko izbiro, ko se mora odločiti, ali naj sprejeme ponujeno roko (in še kaj) hudiča, oziroma vse skupaj pozabi. Protagonist(ka) po sklenitvi pakta s hudičem običajno nekaj časa uživa v obljubljeni nagradi, slabe plati njene pogodbe s silami teme pa se pokažejo šele v nadaljevanju. Tu je recept obrnjen, saj Sarah najprej doleti psihični in telesni zlom, med katerim ustvarjalci naredijo odločen in domiseln zasuk v smeri telesnega hororja. Marsikakšen avtor bi se na tej točki zadovoljil z doseženim, vendar odlični tandem Kolsch - Widmyer prestavi v višjo prestavo in nas v sklepnem delu popelje na zelo nasilen in krvav izlet na teritorij klasičnega slaherja. Vse skupaj z odličnim nastopom zaokroži Alex Essoe, ki bo po tej roli verjetno dobila več priložnosti za dokazovanje v nosilnih vlogah. Starry Eyes je v mojih očeh ena boljših grozljivk novejšega datuma, ob kateri postane mizerna kakovost studijskih, s starostno klasifikacijo obremenjenih grozljivk, še bolj očitna. 

Ocena:


torek, 26. maj 2015

Mad Max: Fury Road (2015)



Slovenski naslov: Pobesneli Max: Cesta besa
Država: Avstralija, ZDA
Leto: 2015 
Žanri: Akcija, Avantura, ZF
Dolžina: 120' ,  Imdb 
Režija: George Miller
Scenarij: George Miller, Brendan McCarthy, Nick Lathouris 
Igrajo: Tom Hardy, Charlize Theron, Nicholas Hoult, Hugh Keays-Byrne, Zoë Kravitz, Rosie Huntington-Whiteley

Te dni je na desni strani, med povezavami do slovenskih blogov in strani s filmsko orientacijo, prevladoval en sam naslov. Nekaj časa je na skoraj polovici povezav do zadnjih objav izpisoval naslov Mad Max: Cesta besa, kar nekako povzame trenutni fokus povprečnega slovenskega navdušenca. Novi Mad Max je tudi v svetovnem merilu najbolj vroč film ta hip, ki ga z velikim navdušenjem pozdravljajo tako kritiki kot občinstvo in že dolgo nismo imeli film, ki bi tako poenotil menja in tako sinhroniziral občutke vseh zainteresiranih. Glede na število domačih zapisov, posvečenih filmu je moj prispevek praktično odveč, a vseeno želim na tem koščku spleta pustiti zapis o filmu, ki ga bo letos težko presegel kateri izmed prihajajočih akcijskih spektaklov. Možno je, da se med naslovi, ki jih bomo letos še videli, skriva kakšen močnejši adut od Millerjevega umotvora, vendar v domeni akcijskega filma letos (in verjetno še lep čas) ne bomo videli nič tako navdušujočega. Glede na to, koliko je o filmu, zgodbi, ozadju in produkciji bilo napisano, bom preskočil vse to kar navadno vključim v članek in se kar takoj preusmeril na izpostavitev stvari, ki so me pri filmu navdušile in nekaj malenkosti, brez katerih bi  film mogoče funkcioniral še boljše.
Prva točka, ki jo želim izpostaviti je Millerjeva fantastična režija. Za ilustracijo njegovega mojstrstva se bom osredotočil na dolgi uvod in odziv občinstva ob prvem premoru, ki ga dočakamo po približno dvajsetih minutah furioznega ritma. Po nekaj minutah porabljenih za predstavitev glavnih akterjev pregona, ki se bo vsak čas začel, vozniki začnejo divje pritiskati na plin, s skokovitim naraščanjem koncentracije bencinskih hlapov v ozračju se stopnjuje tudi vrtoglavost in hrupnost akcijskih sekvenc, ki opazovalca posrkajo v dogajanje tako močno, da se več ne zaveda okolice. Po približno dvajsetih minutah, ko se noga umakne s stopalke za plin, dočakamo prvi premor na prehodu v novo etapo, ko lahko zajamemo sapo. Ob črnem zaslonu v kinodvorani nekaj trenutkov vlada popolna tišina, preden občinstvo znova vzpostavi stik z realnostjo. V kinu sem bolj redko priča tako enotnemu odzivu na dogajanje na platnu, kar je nedvomen dokaz povsem prevzetega občinstva. 


Druga ključna kvaliteta filma je domiselnost Millerja in sodelavcev pri scenografsko-kostumografskih rešitvah. Njihova vizija postapokaliptičnega sveta je impresivna, predvsem v tistem, za takšno vrsto filma najpomembnejšem segmentu, ki vključuje dizajniranje najrazličnejših prevoznih sredstev, ter odličnem oblikovanju kostumov in ostalih s kostumografijo povezanih pripomočkov (od napihljivih zračnih blazin na vratu Immortan Joeja, do hecnega spodnjega perila njegovih žena). Ustvarjalcem je uspelo ohraniti oblikovalsko miselnost prvih treh delov in jo istočasno odlično posodobiti in prilagoditi aktualnim možnostim, ki jih je prineslo 30 let razvoja filmske produkcije.
Med vrhunske postavke bi uvrstil še izjemno izpiljeno in navdihnjeno koreografijo akcijskih prizorov: napadalci na dolgih elastičnih palicah, raznovrstnost orodij in orožij, spektakularni trki, prevračanja, prehitevanja, manevri in ostale vratolomne sekvence s široko paleto prevoznih sredstev. Vse te elemente je Miller združil v izjemno kinetično doživetje in jih dodatno popestril z odtrganimi dodatki kot je vozilo rezervirano za heavy metal kitarista in njegove spremljevalce na velikih bobnih, ki narekujejo visokooktanski ritem. Tako absurden dodatek bi težko funkcioniral v kakem drugem filmu, v Cesti besa pa se obnese odlično. 

Večjih pripomb nimam, toda že med ogledom me je zmotilo malce preočitno časovno nesorazmerje med potjo protagonistov v eno smer in vračanjem na začetno točko po enaki poti. Film bi na grobo potreboval še kakih dvajset minut, da časovno uravnoteži potovanje v obe smeri in dvomim, da bi se ob tako dobrem materialu kdorkoli pritoževal nad dolžino. Verjamem, da je Miller imel svoje razloge za takšno rešitev in upam, da bo ostal v tako dobri formi tudi v nadaljevanju, ki je že bilo napovedano.          



Ocena:


nedelja, 24. maj 2015

Cannes 2015 - Nagrade

-Zlata palma-

Dheepan 
(Režija: Jacques Audiard)



-Velika nagrada-

Saul fia / Son of Saul
(Režija: Laszlo Nemes)



-Nagrada za režijo-

Nie yin niang / The Assassin
(Režija: Hsiao-hsien Hou)




-Nagrada žirije-

The Lobster
(Režija: Yorgos Lanthimos)




-Nagrada za scenarij-

Chronic 
(Michel Franco)




-Najboljša igralka-

Rooney Mara 
(Carol)



Emmanuelle Bercot
(Mon roi)



-Najboljši igralec-

Vincent Lindon 
(La loi du marché / The Measure of a Man)







-Un Certan Regard -

Hrutar / Rams
(Režija: Grímur Hákonarson)



Un Certan Regard: Nagrada žirije

Zvizdan 
(Režija: Dalibor Matanić)



Un Certan Regard : Režija

Kishibe no tabi / Journey to The Shore 
(Kiyoshi Kurosawa)



petek, 22. maj 2015

Simindis kundzuli [Corn Island] (2014)



Slovenski naslov: -
Država: Gruzija, Nemčija, Francija
Leto: 2014
Žanri: Drama
Dolžina: 100' ,  Imdb 
Režija: George Ovashvili 
Scenarij: Roelof Jan Minneboo, George Ovashvili
Igrajo: Ilyas Salman, Mariam Buturishvili, Irakli Samushia

Pomlad na reki Inguri, ki formira naravno mejo med Gruzijo in Abhazijo. Konec zime in topljenje snega v gorah je močno dvignilo gladino reke, ki s seboj prinaša plodno kavkaško prst. Vrnitev vodostaja na običajne vrednosti ustvari majhne otočke sredi reke, ki se nad gladino obdržijo vse tja do pozne jeseni, ko močno deževje znova dvigne vodostaj. Ta košček nikogaršnje zemlje na razmejitveni črti med sprtima stranema postane primarno prizorišče poetične eksistencialne drame, ki v svojem jedru prinaša neverjetno cinematičen portret razmerja med človekom in naravo. Prihod starega kmetovalca na otoček in njegova ekspertiza pri testiranju primernosti prsti nam govori, da tega ne počne prvič. Na njegovem od sonca in vetra razbrazdanem obrazu se izrisuje zgodba človeka, ki ga je konstantni boj z naravo izoblikoval v močnega posameznika, ki zna preživeti v najbolj neprijaznih okoliščinah. V naslednjih dneh s seboj na čolnu pripelje les in začne postavljati zasilno bivališče, pri postavitvi improviziranega zatočišča mu na pomoč priskoči najstniška vnukinja. Tako kot mirna reka, ki teče okoli otočka, napreduje tudi zgodba: v počasnem ritmu, z osredotočanjem na proces gradnje bivališča, mukotrpno pripravo parcele, setev in vse kasnejše razvojne faze rastlin. Dogajanje opazujemo v odsotnosti dialogov (prve besede slišimo šele po dvajsetih minutah filma), harmonijo med človekom in naravo občasno zmoti le streljanje v daljavi, ali brenčanje vojaških čolnov, ki občasno patruljirajo po reki. In ker tudi na tako izolirnem kraju osnovni človeški nagoni ne mirujejo, spogledovanje vnukinje z vojaki na čolnu napove možnost konflikta, celo tragedije. Takšen scenarij postane še bolj verjeten, ko najstnica med koruzo odkrije ranjenega vojaka, ki se je tam skril pred svojimi zasledovalci. Starec se kljub tveganju odloči, da bo ranjencu pomagal… 
Koruzni otok je prejel kristalni globus, glavno nagrado festivala v Karlovih Varih, skoraj dvajset nagrad na drugih manjših festivalih in se prebil na skrajšan seznam devetih kandidatov za tujejezičnega oskarja, a na koncu ostal brez nominacije. Kljub nagradam v festivalskem krogotoku se o drugem celovečercu gruzijskega režiserja Georgeja Ovashvilija ni govorilo veliko in mislim, da ni težko ugotoviti, zakaj. Počasni, dialoško skopi filmi nikoli niso bili favoriti širnega občinstva, zato želim s svojim skromnim prispevkom opogumiti še koga, da ponudi priložnost tem zares lepem filmu. Tisti, ki se odločijo za ogled bodo lahko uživali v čudovitih kompozicijah madžarskega direktorja fotografije Elemerja Ragalyija in subtilni glasbi Iosifa Bardanashvilija. V svojih zapisih premalokrat poudarjam pomen zvočne komponente filma in Koruzni otok je eden tistih filmov, pri katerem zvočna plat igra še kako pomembno vlogo. Večino časa so v ospredju zvoki narave, žuborenje vode, piš vetra, zvoki obdelovalnega orodja, ki jih v čustveno močnih trenutkih nežno, skorajda neopazno preglasi glasba. Čeprav kamera večino časa vztraja na opazovalni distanci, ekipi vseeno uspe ustvariti izjemno intimen portret dveh glavnih protagonistov. Želel bi poudariti, da že lep čas nisem gledal filma, ki bi gledalcu znal na tako minimalističen način, zgolj z vizualnostjo, približati čustvovanje likov. Koruzni otok je film, ki ga čutimo in film, pri katerem se z mislimi ves čas aktivno vključujemo v dinamiko odnosov in predvidevamo nadaljnji razvoj dogodkov, porajajoča zaskrbljenost pa je najboljši dokaz močnih vezi, ki nas povežejo z liki. Na simboličnem nivoju je Ovashvilijev film razumemo kot svojevrstno meditacijo na temo minevanja časa in vloge posameznika v tem procesu. To je zgolj ena od možnih simboličnih ravni, na kateri lahko analiziramo naslovno stvaritev, iskanje preostalih idejno - sporočilnih niti vtkanih v to delo prepuščam vam, ki ste film videli, oziroma ga še boste. Z moje strani torej le še toplo priporočilo in predlog za vse, ki bi želeli videti nekaj sorodnega: če niste videli Kim Ki-dukov Pomlad, poletje, jesen, zima... in pomlad (2003), potem je skrajni čas, da to napako popravite.

Ocena:


sreda, 20. maj 2015

Road Hard (2015)


Slovenski naslov: Ni naslova 
Država: ZDA
Leto: 2015
Žanri: Komedija 
Dolžina: 98', Imdb 
Režija: Adam Carolla, Kevin Hench
Scenarij: Adam Carolla, Kevin Hench
Igrajo:  Adam Carolla, David Alan Grier, Jay Mohr, Larry Miller, Cynthy Wu, Philip Rosenthal  


Pregled dosežkov Adama Carolle razkriva razgibano karierno pot, na kateri se je v Los Angelesu rojeni potomec italijansko-irske družine preizkusil na mnogih poljih. Carolla je igralec, komik, radijska osebnost, televizijski voditelj in avtor priljubljenega podcast šova, ki je največkrat prenesena podcast vsebina (če verjamemo v natančnost zapisa v Guinnessovi knjigi rekordov). Američani ga gotovo poznajo veliko bolje od nas na tej strani velike luže, in dejansko je potrebno nekaj predznanja, da iz njegove filmografije, v kateri najdemo kar nekaj nastopov  v nepomembnih stranskih vlogah, izluščimo pozornosti vredne naslove. Poudaril bi, da se ta konstatacija nanaša na njegovo udejstvovanje v celovečernih filmih in ko se enkrat osredotočimo na ta kriterij, potem je naloga zelo enostavna. V tem segmentu je The Hammer do izida naslovne stvaritve bil Carollin edini avtorski projekt in njegova edina glavna vloga v celovečernem filmu. In prav s to vlogo se mi je tako prikupil, da sem z obema rokama zgrabil priložnost, da vidim še njegov drugi avtorski projekt, realiziran s pomočjo stalnega sodelavca Kevina Hencha, ki je pomagal pri režiji in scenariju. Mogoče je zanimivo omeniti, da je finančna konstrukcija zelo hitro zaprta preko ene izmed crowdfunding platform. Podobno kot v Kladivu je Carolla v karakter glavnega junaka Bruca Madsena vgradil nemalo avtobiografskih potez in ustvaril zgodbo, ki se ves čas sprehaja med realnostjo in fikcijo. 
Madsen je nekoč bil so-voditelj izjemno popularnega televizijskega šova, igral v uspešnih sitcomih in filmih. Danes za seboj ima propadel zakon, živi v hiški za goste, ki jo je v boljših časih uporabljal za garažo, medtem ko njegova bivša žena z novim ljubimcem živi v hiši, ki je kupljena z njegovim denarjem. Z bivšo ženo živi tudi hčerka Tina, edina oseba, ki mu v življenju nekaj pomeni. Ona je glavni razlog, da še vedno vztraja pri slabo plačanih stand up nastopih po celi Ameriki, čeprav počasi prihaja v leta, ko več najbolje ne prenaša življenja v hotelskih sobah in pogostega letenja. Zato preko svojega agenta, starih znancev in prijateljev, ki so se v svetu šov-biznisa znašli bolje od njega, poskuša dobiti novo priložnost na televiziji. Bruce svoje slave ni pravočasno unovčil, vendar se zaveda, da največji del krivde za takšen razplet lahko pripiše samemu sebi. Road Hard je film, pri katerem poznavanje resničnega življenja glavnega protagonista ni nepomembno za jasno razumevanje dogajanja. Tako je denimo njegov odnos s planetarno uspešnim voditeljem (Jay Mohr) komičnega late-night showa, potrebno gledati skozi prizmo prijateljstva z Jimmyjem Kimmelom, s katerim je Carolla skoraj pet let ustvarjal The Man Show. Te v komični kontekst postavljene paralele z resničnim življenjem povezujejo zgodbo o (ne)uspehu fiktivnega komika, ki se bori s sprejetjem dejstva, da se nikoli ne bo povzpel komični Olimp in tvorijo jedro filma, ki je najboljši v trenutkih čiste improvizacije. Takrat, ko je graditev klasičnega dramaturškega loka potisnjena v drugi plan in ko Carolla komedijo išče v vsakdanjih situacijah: v  interakciji s prijatelji, v nesporazumih s hotelskim osebjem, nesoglasjih s sopotnikih na letalu in še kje. S filmom sem celostno gledano zadovoljen, a vseeno je treba poudariti, da Carolli tokrat ni uspelo tako kot pri Hammerju doseči popolne simbioze med klasično komedijo in njegovim napol biografskim, samoironičnim humorjem.    


Ocena:


ponedeljek, 18. maj 2015

Chappie (2015)


Slovenski naslov: Chappie
Država: Južna Afrika, ZDA, Mehika
Leto: 2015
Žanri: Akcija, ZF, Triler
Dolžina: 120' ,  Imdb 
Režija: Neill Blomkamp
Scenarij: Neill Blomkamp, Terri Tatchell
Igrajo: Sharlto Copley, Dev Patel, Hugh Jackman, Ninja, Yo-Landi Visser, Jose Pablo Cantillo, Sigourney Weaver


Verjetno je z mano nekaj narobe. Kritiški konsez v oblake kuje Maščevalce in Ameriške stotnike, Chappie, novi film Neilla Blomkampa, pa se po istem principu povprečne kritiške ocene uvršča med slabše znanstveno-fantastične naslove v zadnjem obdobju.  Gnili paradižniki mu dodeljujejo 30%, ameriški portal Metacritic pa je z 41% malo bolj prizanesljiv. Čeprav moj glas tu ne šteje nič, čutim potrebo, da se postavim v bran Chapieju, predvsem zato, ker se mi podcenjevanje Blomkampove stvaritve zdi moteče in po moji oceni neupravičeno. V najmanjši meri toliko, koliko je moteče precenjevanje zgoraj omenjenih (na mestu teh bi v resici lahko stal še marsikateri franšizni blockbuster iz holivudske tovarne sanj). Seveda se strinjam s tem, da je Chappie s filozofskega  stališča preveč ambiciozno zastavljen film, ki ne premore ne subtilnosti, ne globine, v obravnavi tako esencialnih vprašanj kot so bistvo človeškega obstoja in njegove duševnosti. Enako površno so implementirane tudi nekatere osnovne ideje naturalizma, le da okolje in zgodovinski trenutek tu ne krojita usode človeka, ampak življenje v kovinsko ohišje inštalirane umetne inteligence. Skratka, Blomkamp na krožnik nameče veliko preveč idej, da bi jih gledalec v danem časovnem okvirju in po izbranem modelu lahko dovolj dobro prežvečili in pogoltnili.
Ena osrednjih idej vseeno ne deluje tako zgrešeno in je po moji oceni razmeroma uspešno vkomponirana v samo zgodbo. Zanimiv je predvsem del filma, v katerem režiser raziskuje, koliko vpliva na formiranje osebnosti ima vse tisto, čemur smo izpostavljeni med odraščanjem. Večina človekovih robotskih prijateljev, ki smo jih spoznavali skozi filmsko zgodovino, je v stik z ljudmi prišla kot končni produkt, s stabilno softversko opremo. A v tem primeru je mladi programski genij Dev Patel ustvaril programsko kodo, ki odsluženega policijskega robota spremeni v Chappieja, čigar možgani funkcionirajo podobno človeškim. Njegov samonadgradljivi softver je na začetku preslikava mladih človeških možganov, ki se skozi interakcijo in izkušnje učijo, razvijajo in nadgrajujejo, razvojni proces pa poteka veliko hitreje, kot pri človeku. Blomkamp je prišel na zanimivo idejo, da našega odraščajočega robotka postavi v nadvse neprimerno okolje: Chappie po spletu okoliščin postane posvojenec tričlanske tolpe, ki z njegovo pomočjo načrtuje roparski podvig, ki bo rešil njihove nakopičene probleme. Srce filma je interakcija med robotom in kriminalci, ki jih robot dojema tako, kot otrok dojema starše. Čeprav vse skupaj zveni nekoliko trapasto, Blomkamp iz takšnega zapleta iztisne kar nekaj posrečenih komičnih situacij in ustvari zanimivo dinamiko odnosov med akterji, v kateri lahko zaznamo dobro odmerjeno stopnjevanje čustvenega naboja. Mislim, da mi je ob komičnih utrinkih in spoznanju, da gledam film, ki sam sebe ne jemlje preresno, bilo veliko lažje tolerirati luknjasto zgodbo, neizkoriščenost Sigourney Weaver in enodimenzionalnost osrednjega antagonista Hugha Jackmana  (bolj kritično in manj prizanesljivo analizo slabosti pričujočega izdelka lahko najdete v Filmoljubovi recenziji), toda režiser se je na drugi strani veliko bolje odrezal pri niansiranju Chappiejevih krušnih staršev. V plus mu štejem, da med kriminalci prepozna ljudi s čustvi, ki še vedno niso povsem izgubili stika s svojo človečnostjo. In če k temu dodam še sila simpatičnega robota z dolgimi ušesi in prepričljivo telesno mimiko, ki mu jo podari Blomkampov stalni sodelavec Sharlto Copley, vse skupaj izpade presenetljivo gledljivo in zabavno.



Ocena:


petek, 15. maj 2015

Better Call Saul (2015– ) (1.sezona)



Slovenski naslov: Pokličite Saula
Država: ZDA
Leto: 2015
Žanri: Krimi, Drama
Dolžina: 10x45' ,  Imdb 
Avtorja: Vince Gilligan, Peter Gould
Igrajo: Bob Odenkirk, Jonathan Banks, Rhea Seehorn, Patrick Fabian, Michael Mando, Michael McKean

Spinoff nadaljevanke in filmi nedvomno niso sinonim kvalitetne televizijsko-filmske produkcije, a občasno se na obzorju pojavi kakšen naslov, ki relativizira takšna razmišljanja in opominja, da je pred vsako prehitro (ob)sodbo potrebno preveriti dejansko stanje stvari. Na cunamiju navdušenja, ki so ga sprožila Kriva pota (Breaking Bad, 2008-2013) smo letos dočakali spinoff, ki se vrti okoli izmuzljivega pravnega zastopnika tandema Pinkman-White. Zadeva je iz več razlogov delovala obetavno: kot avtorja serija sta podpisana Vince Gilligan in Peter Gould, ki sta osmislila izhodiščno tv uspešnico, v vlogi osrednjega junaka pa se je znašel lik, ki nam je skozi pet sezon druženja s Heisenbergom in druščino pošteno prirasel k srcu. Zadeva je še toliko bolj mična, ker smo v istem paketu dobili še Mika Ehrmantrauta, ki je za mnoge bil ena zanimivejših figur izvirne serije. Pravzaprav oba omenjena sodita v tisto kategorijo stranskih likov, za katere radi rečemo, da bi jih želeli videti v samostojni zgodbi, o njih izvedeti več, itn. Zdaj se je želja vseh, ki so ob gledanju BB razmišljali v tej smeri, uresničila. Prva, desetdelna sezona, se je že odvrtela (pri nas smo jo lahko spremljali preko kabelskega programa AMC), potrjena pa je tudi druga sezona, ki bo imela 13 delov. 
Serija je postavljena v čas pred dogodki, ki smo jih videli v Krivih poteh, ko je Saul Goodman šele začenjal raziskovati skrivnosti odvetniškega poklica. V prvi sceni prve epizode vseeno vidimo rahlo paranoidnega Saula iz prihodnosti, ki je preživel brodolom z Walterjem Whitom in zdaj potuhnjen čaka, da se površina razburkanega morja malce umiri. Na njegovi ploščici z imenom piše poslovodja Gene, a to je samo ena izmed identitet, ki jih je v svoji karieri koristil naš stari znanec. 

Nato se, kot rečeno vrnemo v preteklost, v čas ko Saul še ni bil Saul, ampak Jimmy McGill, novopečeni odvetnik s polnovredno diplomo ustanove za izobraževanje na daljavo. Njegova neugledna (lahko bi uporabil tudi kakšen grši izraz) odvetniška pisarna/dom se nahaja v skladiščnih prostorih lokalnega lepotnega salona v Albuquerqueju, naš junak pa se iz meseca v mesec prebija s skromnimi prejemki, ki jih kot javni branilec dobi za zastopanje manjših prestopnikov. Poleg odvetniških obveznosti Jimmy skrbi za starejšega brata Chucka, nekoč uglednega odvetnika, danes le senco človeka, kakršen je nekoč bil. Ves čas zaprt v zatemnjenih prostorih svoje hiše se poskuša skriti pred raznovrstnimi sevanji, a že na prvi pogled je jasno, da njegove težave izvirajo iz resne psihične motnje. Nekaj let nazaj, ko se je Jimmy še preživljal z drobnimi prevarami, je Chuck njegovo rit rešil pred zaporom, zato Jimmy enostavno ne more pozabiti vloge in vpliva , ki ga je starejši brat imel na njegovo življenje.
Kim Wexler  je odvetnica pri veliki odvetniški firmi, Jimmyjeva prijateljica in ženska, s katero našega junaka vežejo posebna čustva. In tu je že v uvodu omenjeni Mike Ehrmantraut, bivši policist, ki je očitno delal in preživel marsikaj. V Albuquerque je končal zato, kjer tam z njegovo vnukinjo živi žena pokojnega sina, kasneje pa se izkaže, da to ni edini razlog za pritajeno  življenje in sprejem dolgočasne službe v  hiški za pobiranje parkirnine. Parkirišče stoji zraven sodišča in prav tam sta se Mikove in Jimmyjeve poti prekrižale. Vidno vlogo v tej prvi sezoni igra še družina pohlepnega, goljufivega knjigovodje, vodja največje odvetniške pisarne na tem območju in Nacho Varga, desna roka Tuca Salamance, šefa lokalne mafijske organizacije, ki ga BB privrženci, tako kot Saula in Mika, poznamo od prej. 
Mislim, da sta Vince Gilligan in Peter Gould s prvo sezono dosegla tisto  najpomembnejše: postavila zelo dober temelj za nadaljnji razvoj likov in dogodkov, na katerem lahko zraste še ena zelo zanimiva televizijska zgodba. Zaenkrat lahko samo predvidevamo, kaj bo zgrajeno na teh temeljih in v kateri smeri se bo zgodba razvijala naprej, a že po prvi sezoni je jasno, da zbrana  ekipa še ni izkoristila vseh dobrih idej, ki jih je tako uspešno "vgrajevala" v Kriva pota. Prva sezona je v največji meri posvečena Jimmyjevim prizadevanjem, da zaživi pošteno, dostojno življenje in izpili svoje odvetniške veščine. V svojih prizadevanjih je le delno uspešen, saj mu na polju pridobivanja odvetniških izkušenj gre kar dobro, med tem ko zaključek prve sezone odločneje napove slovo poštenjaka Jimmyja McGilla in rojstvo s poštenjem manj obremenjenega Saula Goodmana.  Čeprav sprva ni kazalo, da bi Mike lahko bil eden nosilnih likov, je ta postopoma dobival več prostora in trend se bo verjetno nadaljeval tudi v novi sezoni, kar je nedvomno razlog več za optimizem. 
Better Call Saul ima vse sestavine, ki so osnovni pogoj za interes gledalca: večdimenzionalne like, zanimivo zgodbo, vrhunsko produkcijo, nalezljivo vzdušje in vizualno dovršenost. Ima tudi fantastičnega Boba Odenkirka v glavni in nič slabšega Jonathana Banksa v stranski vlogi, ter še več zanimivih likov, ki so v tej prvi sezoni pokazali potencial za nadaljnji razvoj. Lajt motiv prve sezone (ki v subtekstu, tako kot Kriva pota, izrisuje portret sodobne Amerike in preko motivov moralno-etičnega razkroja gradi močno družbeno-kritično noto) so prizadevanja glavnega protagonista, ki poskuša ohraniti moralni kompas, a na koncu dojame, da ga takšna strategija ne bo pripeljala nikamor. Filozofijo serije in z njo povezano kompleksnost likov povzame dialog med Mikom in bodočim kriminalcem, ki sem ga prihranil za konec.


*A - Mike
*B - Moški, ki je ukradel zdravila in najel Mika, da mu pomaga pri prodaji le-teh lokalnim dilerjem.

A: The lesson is, if you're gonna be a criminal, 
   do your homework.
B: Wait. I-I'm not a bad guy.
A: No, I didn't say you're a bad guy. 
   I said you're a criminal.
B: What's the difference?
A: I've known good criminals and bad cops,
   bad priests, honorable thieves.
   You can be on one side of the law or the other,
   but if you make a deal with somebody,
   you keep your word.
   You can go home today with your
   money and never do this again,
   but you took something that wasn't yours,
   and you sold it for a profit.
   You're now a criminal...
   Good one, bad one?
   That's up to you.
B: I... I can get more pills.


                    
Ocena:




sreda, 13. maj 2015

Mesečnik - April 2015



Peaky Blinders (2013-) (2.sezona) 



Slo naslov: -
Dolžina: 6x 60' ,  Imdb
Avtor: Steven Knight
Igrajo: Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory
Ocena: 4
Slo recenzija: -
Sinopsis (eng):
A gangster family epic set in 1919 Birmingham, England and centered on a gang who sew razor blades in the peaks of their caps, and their fierce boss Tommy Shelby, who means to move up in the world.


Big Eyes (2014) 



Slo naslov: Velike oči
Dolžina: 106',  Imdb
Režija: Tim Burton
Igrajo: Amy Adams, Christoph Waltz, Danny Huston
Ocena: +3
Slo recenzija: Mladina
Sinopsis (slo):
Biografska drama o vzponu slikarke Margaret Keane, ki je v 50. letih prejšnjega stoletja doživela velik sloves, in se posledično soočila z pravnimi spori s svojim možem, ki si je prisvojil njena umetniška dela.


Dirty Wars (2013)



Slo naslov: -
Dolžina: 87' ,  Imdb
Režija: Rick Rowley
Igrajo: Jeremy Scahill, Nasser Al Aulaqi, Saleha Al Aulaqi
Ocena: +3
Slo recenzija: -
Sinopsis (eng):
Investigative journalist Jeremy Scahill is pulled into an unexpected journey as he chases down the hidden truth behind America's expanding covert wars.


The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz (2014)



Slo naslov: -
Dolžina: 105' ,  Imdb
Režija: Brian Knappenberger
Igrajo: Aaron Swartz, Tim Berners-Lee, Cindy Cohn
Ocena: 3
Slo recenzija: -
Sinopsis (eng):
The story of programming prodigy and information activist Aaron Swartz, who took his own life at the age of 26.


Fung bou [Firestorm] (2013) 



Slo naslov: -
Dolžina: 118' ,  Imdb
Režija: Alan Yuen
Igrajo: Chen Yao, Ka Tung Lam, Andy Lau 
Ocena: 3
Slo recenzija: -
Sinopsis (eng):
A storm is heading to the city, and with it comes another occurrence so destructive, it vows to bring down everything it touches. A crew of seasoned criminals led by the notorious Nam, armed with high-powered weapons, pulls off another smooth and violent armored car heist in broad daylight in a crowded street. 


Backcountry (2014)


Slo naslov: -
Dolžina: 92',  Imdb
Režija: Adam MacDonald
Igrajo: Missy Peregrym, Eric Balfour, Nicholas Campbell 
Ocena: 3
Slo recenzija: -
Sinopsis (eng):
An urban couple go camping in the woods and find themselves lost in the territory of a predatory black bear.


Jiao you [Stray Dogs] (2013)



Slo naslov: -
Dolžina: 138',  Imdb
Režija: Ming-liang Tsai
Igrajo: Kang-sheng Lee, Kuei-Mei Yang, Yi-Ching Lu 
Ocena: -3
Slo recenzija: -
Sinopsis (eng):
An alcoholic man and his two young children barely survive in Taipei. They cross path with a lonely grocery clerk who might help them make a better life.


Lost River (2014)


Slo naslov: -
Dolžina: 95' ,  Imdb
Režija: Ryan Gosling
Igrajo: Christina Hendricks, Iain De Caestecker, Matt Smith
Ocena: -3
Slo recenzija: -
Sinopsis (eng):
A single mother is swept into a dark underworld, while her teenage son discovers a road that leads him to a secret underwater town.


9 Full Moons (2013)



Slo naslov:-
Dolžina: 103',  Imdb
Režija: Tomer Almagor
Igrajo: Amy Seimetz, Bret Roberts, Donal Logue
Ocena: -3
Slo recenzija: -
Sinopsis (eng):
Frankie is an emotional train wreck, careening around the East Los Angeles music scene drinking and getting lost with strangers. Lev is a taciturn and tormented soul. He drives a limo and aspires to work in the music business. Meeting in an after hour seedy night club, they embark on a roller-coaster relationship exploring what love is like for two quiet people who may be damaged beyond repair.


Bing Du [Ice Poison] (2014)



Slo naslov: -
Dolžina: 95' ,  Imdb
Režija: Midi Z
Igrajo: Shin-Hong Wang, Ke-Xi Wu 
Ocena: -3
Slo recenzija: -
Sinopsis (eng):
In Burma-China border, a homecoming woman and a motorcycle driver turn to Crystal Meth to escape crushing poverty and boredom.


Black Sea (2014)



Slo naslov: -
Dolžina: 114',  Imdb
Režija: Kevin Macdonald
Igrajo: Jude Law, Scoot McNairy, Ben Mendelsohn 
Ocena: +2
Slo recenzija: Filmoljub
Sinopsis (eng):
In order to make good with his former employers, a submarine captain takes a job with a shadowy backer to search the depths of the Black Sea for a submarine rumored to be loaded with gold.


The Harvest (2013)



Slo naslov: -
Dolžina: 104' ,  Imdb
Režija: John McNaughton
Igrajo: Samantha Morton, Michael Shannon, Natasha Calis
Ocena: +2
Slo recenzija: -
Sinopsis (eng):
A couple who keeps their sick son in a secluded environment find their controlled lives challenged by a young girl who moves in next door.


Når dyrene drømmer [When Animals Dream] (2014)



Slo naslov: -
Dolžina: 84',  Imdb
Režija: Jonas Alexander Arnby
Igrajo: Sonia Suhl, Lars Mikkelsen, Sonja Richter
Ocena: +2
Slo recenzija: -
Sinopsis (eng):
16-year old Marie lives on a small island with her seriously ill mother and her father, who takes care of the family. But suddenly mysterious deaths happen and Marie can feel something strange happening to her body.


Hermosa juventud [Beautiful Youth] (2014)


Slo naslov: -
Dolžina: 102',  Imdb
Režija: Jaime Rosales
Igrajo: Ingrid García Jonsson, Carlos Rodríguez, Inma Nieto
Ocena: +2
Slo recenzija: -
Sinopsis (eng):
Natalia and Carlos, both aged 20, are in love and struggling to survive in today's Spain. Their limited resources prevent them from getting ahead as they'd like to. They have no great ambitions because they have no great hopes. To earn some money, they decide to shoot an amateur porno film.


Dear White People (2014)



Slo naslov: -
Dolžina: 108' ,  Imdb
Režija: Justin Simien, Adriana Serrano
Igrajo: Tyler James Williams, Tessa Thompson, Kyle Gallner
Ocena: +2
Slo recenzija: -
Sinopsis (eng):
The lives of four black students at an Ivy League college.


Finsterworld (2013)



Slo naslov: -
Dolžina: 91',  Imdb
Režija: Frauke Finsterwalder
Igrajo: Christoph Bach, Margit Carstensen, Jakub Gierszal
Ocena: +2
Slo recenzija: -
Sinopsis (eng):
A number of individuals in Germany whose lives are connected in some ways, and all of them have dark sides which may shock us to the core.


Mali Budo (2014)



Slo naslov: Mali Budo
Dolžina: 96' ,  Imdb
Režija: Danilo Bećković
Igrajo: Petar Strugar, Sergej Trifunović, Tihomir Stanić
Ocena: +2
Slo recenzija: Mladina
Sinopsis (eng):
LITTLE BUDDHO is a dark ethnic comedy about Montenegrin teenager who is sent to Serbia in order to evade blood-feud caused by his father's reckless behavior. Little does he know that even greater dangers await for him.


Deul-gae-deul [Stray Dogs] (2014)



Slo naslov: -
Dolžina: 99',  Imdb
Režija: Ha Won-Joon
Igrajo: Kim Jeong-Hoon, Cha Ji-Hun, Myung Gye-Nam 
Ocena: 2
Slo recenzija: -
Sinopsis (eng):
Yoo-Joon aspired to become a distinguished reporter, but he now works as a third-rate reporter. His personal life is equally a mess. He is involved in an affair with a married woman named Jung-In and he also has a gambling problem. He then hears from Jung-In that she wants to breakup with him. She is the wife of Yoo-Joon's senior co-worker and she wants to fix her marriage. Yoo-Joon though wants to have Jung-In back even if it means he has to kill her husband. He sets out to find her husband.


Stretch (2014)



Slo naslov: -
Dolžina: 94',  Imdb
Režija: Joe Carnahan
Igrajo: Patrick Wilson, Ed Helms, James Badge Dale
Ocena: 2
Slo recenzija: Filmoljub
Sinopsis (eng):
A hard-luck limo driver struggles to go straight and pay off a debt to his bookie. He takes on a job with a crazed passenger, whose sought-after ledger implicates some seriously dangerous criminals.


The Infinite Man (2014)



Slo naslov: -
Dolžina: 85',  Imdb
Režija: Hugh Sullivan
Igrajo: Josh McConville, Hannah Marshall, Alex Dimitriades
Ocena: 2
Slo recenzija: -
Sinopsis (eng):
A man's attempts to construct the ultimate romantic weekend backfire when his quest for perfection traps his lover in an infinite loop.


Naked Ambition 3D (2014) 



Slo naslov: -
Dolžina: 107' ,  Imdb
Režija: Kung-Lok Lee
Igrajo: Sora Aoi, Josie Ho, Taka Katô
Ocena: 2
Slo recenzija: -
Sinopsis (eng):
A sex comedy which parodies Japanese adult film industry through various iconic scenes with exaggerated expressions.


Wyrmwood (2014)



Slo naslov: -
Dolžina: 98',  Imdb
Režija: Kiah Roache-Turner
Igrajo: Jay Gallagher, Bianca Bradey, Leon Burchill 
Ocena: 2
Slo recenzija: -
Sinopsis (eng):
Barry is a talented mechanic and family man whose life is torn apart on the eve of a zombie apocalypse. His sister, Brooke, is kidnapped by a sinister team of gas-mask wearing soldiers & experimented on by a psychotic doctor. While Brooke plans her escape Barry goes out on the road to find her & teams up with Benny, a fellow survivor - together they must arm themselves and prepare to battle their way through hordes of flesh-eating monsters in a harsh Australian bushland.