Slovenski naslov: Ni naslova
Država: Belgija, Nizozemska
Leto: 2012
Žanri: Drama
Dolžina: 111' , Imdb
Režija: Felix Van Groeningen
Scenarij: Felix Van Groeningen, Carl Joos
Igrajo: Veerle Baetens, Johan Heldenbergh, Nell Cattrysse, Geert Van Rampelberg, Nils De Caster, Robby Cleiren, Bert Huysentruyt, Jan Bijvoet
Po spoznavnem druženju s Felixom Van Groeningenom, ki me je navdušil s svojim tretjim celovečercem The Misfortunates (De helaasheid der dingen), ki je na koncu končal na moji lestvici najboljših filmov iz leta 2009, sem bil še posebej vesel, ko so konec lanskega leta v belgijskih kino dvoranah začeli vrteti njegov četrti film The Broken Circle Breakdown. Na začetku tekočega leta so ga v sekciji Panorama lahko videli tudi obiskovalci Berlinskega filmskega festivala (nagrada Label Europa Cinemas in nagrada občinstva), nekaj mesecev kasneje je film na festivalu Tribeca doživel še ameriško premiero (nagradi za najboljši scenarij in najboljšo igralko). Pred kratkim smo z izidom blu-ray ploščka na vrsto prišli vsi ostali, ki nismo imeli možnost obiskati kakšno izmed omenjenih projekcij.
Med gledanjem uvodnih minut, v katerih zdravnik zakoncema razlaga, da je njuna 7-letna hčerkica Maybelle zbolela za levkemijo, je iz spomina takoj udarila odlična drama Andreasa Dresena Ustavljen na poti (Halt auf freier Strecke, 2011). Čeprav isto štorijo lahko poveš na tisoč in en način sem vseeno upal, da Van Groeningen ne bo šel po isti poti in tako je tudi bilo, saj je zgodba že čez nekaj minut skočila sedem let v preteklost. V čas, ko sta Didier (Johan Heldenbergh) in Elise (Veerle Baetens) bila še popolna neznanca. On je vstopil v njen tatoo studio in ona ga je poskušala prepričati, naj si omisli kakšno tetovažo, on pa je njej pripovedoval o čarih bluegrass glasbe in jo povabil na koncert svojega benda. Iskrica je preskočila in ko je Elise čez nekaj dni res prišla na koncert, se je ogenj dokončno razplamtel. Elise se je po nekaj strastnih tednih, v katerih se je Didierjeva prikolica veliko zibala, preselila na njegov ranč. Ljubezen je cvetela in kmalu je prišla tudi poroka… Didier je vmes odkril fantastične vokalne sposobnosti svoje izbranke, ki je postala prvi vokal njegovega benda… Nato je Elise zanosila, rodila otroka in zakonca sta preživljala najlepše dni njunih življenj…
The Broken Circle Breakdown je nastal na podlagi gledališke predstave Johana Heldenbergha, režiserjevega prijatelja in stalnega sodelavca, ki sta jo adaptirala Carl Joos in Van Groeningen. Tako, na papirju, zgodba ne ponuja nič revolucionarnega, vendar tukaj še posebej velja upoštevati, da je spretnost pripovedovalca pogosto tisti odločilni faktor, ki tudi iz povsem običajne zgodbe lahko izvleče nekaj več. Jasno, da je montaža eden najpomembnejših instrumentov pri oblikovanju dramaturškega loka in Van Groeningen v sodelovanju s svojim stalnim sodelavcem Nicom Leunenom v tem segmentu opravi odlično delo. Pripoved namreč ves čas skače po časovni premici naprej-nazaj in tako informacijam ki smo jih že prejeli, dodaja nova spoznanja o okoliščinah in protagonistih. Uporaba nelinearne pripovedne strukture omogoča zelo zanimivo mešanje dobrih in slabih trenutkov, vzponov in padcev, sreče in žalosti, skratka vsega, kar s seboj nosi življenje. Čeprav v esenci The Broken… ni glasbeni film, glasba pri njem igra zelo pomembno vlogo. S strateško razporeditvijo posameznih pesmi ustvarjalci dosežejo zelo dober dramaturški učinek — funkcija posamezne pesmi je včasih izrabljena v narativne namene, drugič pa kot kakovostna podpora čustvenim vrhuncem. Kljub zanimivi strukturi in nalezljivi glasbeni podlagi, ki jo bojo brez zadržkov posvojili tudi tisti, ki jim tovrstna glasba ni ravno blizu, bi vse bilo zaman, brez močnih osrednjih protagonistov. Večkrat omenjeni Johan Heldenbergh, ki je v svoji karieri že zabeležil nekaj zanimivih nastopov, je z vlogo Didierja ustvaril eno izmed tistih vlog, s katero ga najbrž bojo še dolga leta povezali. Še boljša je edinstvena Veerle Baetens — njena Elise je neverjeten lik — enigmatičen, senzibilen, močan in krhek hkrati in moram priznati, da me letos še nobena igralka ni navdušila tako močno. Če bi moral v dveh besedah izpostaviti bistvo Van Groeningenovega filma, potem bi se odločil za ljubezen in življenje. To je film o starševski ljubezni in, mogoče še bolj, film o ljubezni med moškim in žensko, ki imata zelo različne poglede na življenje. Film o različnih življenjskih filozofijah, ki se v normalnih okoliščinah harmonično dopolnjujejo, v tragičnih pa postajajo nepremagljive ovire. Ravno ta motiv, na katerem ustvarjalci zgradijo osrednji konflikt, se mi zdi še posebej zanimiv. Če za zaključek o videnem razmišljam pohvalno-primerjalno, potem je The Broken Circle Breakdown verjetno najprimernejši kandidat za prevzem štafetne palice od Cianfrancove uspešnice Otožno valentinovo (Blue Valentine,2010).
Ocena: